Logo Akademie věd EN
Domů > Příběh

Příběh

Výstava Čeští vědci a jejich vynálezy

Pod hlavičkou projektu Otevřená věda III vznikla výstava karikatur českých vědců a jejich nejslavnějších objevů, jejíž snahou je především mladší generaci představit české vědce, vynálezce a objevitele. Portréty nejznámějších českých badatelů nejsou v žádném případě přesnou kopií originálů, stejně tak tomu je i s jejich vynálezy. Hlavním cílem výstavy je přimět pozorného návštěvníka, aby nalezl správnou dvojice – vědce a jeho vynález.

Česká jména ve světě něco znamenají

Výstavu doprovází řada důležitých otázek. Podíval ses někdy na věci kolem sebe a zamyslel ses, jak vznikly? Pamatuješ si, kdo první objevil všechny čtyři krevní skupiny? Uhádneš, v čem spočívají zákony dědičnosti? Víš, k čemu slouží lodní šroub? Znáš toho, kdo se skrývá za objevem měkkých kontaktních čoček? Za všemi těmito objevy a vynálezy stojí právě čeští vědci, o kterých jsi možná ještě v životě neslyšel. Přitom většinu jejich skvělých objevů a vynálezů používáme dodnes.

Věda hrou

Výstava má velký úspěch a lidé si s radostí poměřují své znalosti. Jako vědci jdeme samozřejmě s dobou, a proto jsem naší výstavu přenesli i do online prostředí, kde své vědomosti můžeš s ostatními poměřit z pohodlí domova. Tak jak jsi na tom s vědou ty?

Vynálezci

Znáš jména všech českých velikánů, kteří svět obohatili o vynálezy jako kontaktní čočky, oblouková lampa či hlubotisk? Dokážeš říci, v jaké době žili? Poměř svoje vědomosti s ostatními a pusť se do hry!

Vynálezy

Většinu českých vynálezů v dnešní době považujeme za samozřejmost. Dokážeš ale říci, odkdy můžeme vyvolávat barevné fotografie či nosit dvoudílné plavky? Otestuj svůj přehled!

Vědkyně

Mnoho českých žen patří mezi světově obdivované vědkyně, které přinesly lidstvu objevy, bez kterých si dnes život nedokážeme představit. Víš, v jaké době se jejich objevy odehrávaly? Ukaž své znalosti!

Nejsi tady poprvé?